Dach spadzisty

Ogólne informacje

To część przykrywająca budynek i chroniąca go przed działaniami atmosferycznymi.
Konstrukcja dachu może być zróżnicowana pod względem zarówno materiału wykorzystanego:

 • drewniana
 • stalowa
 • żelbetowa

Ze względu na kształt dzielimy dachy na:

 • dwuspadowy
 • czterospadowy
 • kopertowy
 • przyczółkowy
 • pulpitowy
 • mansardowy polski
 • niesymetryczny
 • naczółkowy
 • mansardowy
 • wieżowy
ksztaltydachow

Konstrukcja dachu tradycyjnego bez względu na materiał z jakiego jest zrobiona w zależności od części składowych dzieli się na:

 • krokwiową
konstrkrokwiowa
 • krokwiowo - jętkową
konstrkrokwiowojetkowa
 • płatwiowo - kleszczową
konstrwieszarowokleszczowa

Więźba krokwiowo-jętkowa stosowana jest tam gdzie rozpiętość między ścianami zewnętrznymi jest większa niż 7,0 m, stosowanie więźb krokwiowych przestaje być ekonomiczne dlatego że dla zapewnienia odpowiedniej sztywności konstrukcji więźby należałoby stosować krokwie o bardzo dużych przekrojach. Zamiast tego projektuje się więźby, w których każda para krokwi rozparta jest mniej więcej w połowie ich długości poziomym elementem zwanym jętką. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykonywać dachy o rozpiętości nawet 11,0 m o prze-kroju krokwi podobnym do dachów o konstrukcji krokwiowej. W więźbach krokwiowo-jętkowych podobnie jak w krokwiowych wszystkie obciążenia przekazywane są na ściany zewnętrzne budynku.

Więźbę płatwiowo-kleszczowa stosuje się wtedy, gdy rozpiętość dachu przekracza 11,0 m.
Konstrukcja tego typu różni się bardzo zarówno od krokwiowej jak i krokwiowo-jetkowej:
- podpory dla krokwi nie tworzą tylko murłaty ale dodatkowokrokwie podparte są mniej więcej w połowie rozpiętości na płatwiach górnych płatwie podparte są słupkami stojącymi na płatwiach stopowych lub bezpośrednio na stropie. Taka cała konstrukcja podpierająca krokwie, składająca się z płatwi i słupów nosi nazwę ściany stolcowej całość konstrukcji więźby dachowej usztywniają poziomo kleszcze - podwójne belki wiążące końce słupów z opartymi na nich krokwiami. Kleszcze montuje się co trzecią lub czwartą parę krokwi i takie wiązary noszą nazwę wiązarów głównych, w odróżnieniu od pośrednich, w których krokwie jedynie opierają się na płatwiach.
W dachach o konstrukcji płatwiowo-jętkowej większe obciążenia przekazywane są na strop ostatniej kondygnacji niż na ściany zewnętrzne.
Takie rozwiązanie konstrukcji więźby dachowej wpływa korzystnie na stabilność i wytrzymałość dachu, ale wymaga zaprojektowania odpowiednio wytrzymałego stropu.

Pokrycie

Dach spadzisty musi być pokryty takim materiałem, aby przede wszystkim opady deszczu nie dostały się pod jego powierzchnię. Do wykorzystania mamy cały szereg materiałów:

 • dachówki ceramiczne lub cementowe dachówki.jpg
 • gonty papowe gont.jpg
 • blachy faliste blachy.jpg
 • papy papa.jpg
 • płyty bitumiczne plytabitumiczna

Każdy z zastosowanych materiałów wymaga odpowiedniego mocowania do połaci dachu.

Pokrycie dachówką

Krycie dachówką jest starym i popularnym w całej Europie sposobem krycia dachów spadzistych.
przekrójdachówka
Pokrywając połać dachu dachówką najpierw do krokwi mocuje się za pomocą zszywek membranę paro-przepuszczalną. Umożliwia ona przenikanie pary wodnej, która znajduje się miedzy krokwiami na zewnątrz, a uniemożliwia dostanie się jej do wewnątrz.

Dachówka tradycyjna produkowana jest z gliny, dachówka cementowa z betonu. Każda dachówka zarówno ceramiczna, jak i cementowa, bez względu na rodzaj i wielkość mocowana jest do powierzchni dachu do łat ( poziome listwy drewniane przybijane bezpośrednio do krokwi). Przy pochyleniu dachu powyżej 65o każda dachówka musi być przymocowana np. przy pomocy klamer lub gwoździ. Jeżeli natomiast połać dachu nachylona jest pod mniejszym kątem mocuje się zazwyczaj co piątą dachówkę w rzędzie i w pionie. Niestety jedynie dachówka typu Karpiówka zawsze jest mocowana w całości.

Pokrycie gontem bitumicznym lub papą

Gonty bitumiczne są dość lekkim pokryciem dachowym w granicach 9 – 13 kg/m2. To długie pasy z wcięciami w różnych kształtach, np. prostokąta, trójkąta, łuski, trapezu, sześciokąta. Dzięki tym wcięciom po ułożeniu na dachu wyglądają jak rzędy dachówek lub gontów. Podobnie jak papy zbudowane są z kilku warstw. Wykonane są z rdzenia z włókna szklanego pokrytego podkładem z masy bitumicznej a od strony licowej dodatkowo wykończone posypką mineralną nadającą kolor oraz chroniącą pokrycie dachowe przed działaniami promieni słonecznych.
pokrycie_gontem
Krycie dachów gontami jest identyczne jak krycie papą. Podstawową rzeczą wówczas jest pokrycie całej powierzchni konstrukcji dachu deskowaniem lub ogólnie znaną płytą OSB. Dopiero na jej powierzchni można ułożyć warstwę papy podkładowej, która nie posiada posypki. Następnie można ułożyć wierzchnią warstwę krycia. I tu dopiero pojawia się różnica.

Papę kiedyś klejono na masę asfaltową. Teraz produkuje się papy termozgrzewalne mocowane przy pomocy palnika. Podgrzewając spodnią warstwę papy rozwija się ją przyklejając do warstwy podkładowej.

Gonty natomiast w zaznaczonych miejscach przybija się za pomocą gwoździ. Dodatkowo gonty łączone są za pomocą naniesionych na ich powierzchni samo wulkanizujące się punktów.

Zarówno krycie gontami, jak i papą wykożystane może być do wszystkich nachyleń połaci dachu.

Pokrycie blachodachówką

Balchodawchówki w ostatnim czasie stały się jednym z popularniejszych pokryć dachowych stasowanych w budownictwie.Struktura blachodachówki składa się z części nośnej tzw. rdzenia, którą stanowi najczęściej walcowana stal, bądź aluminium. Blachy profilowane zabezpieczane są ocynkiem, lakierami akrylowymi, poliestrowo-silikonowymi, polifluorowinylidonowymi, albo opatentowanymi powłokami ochronnymi.
pokrycie_blachodachówką
Pod pokrycia z blachy nie trzeba robic pelneko deskowania jak w przypadku pokrycia bitumicznego. Trzeba natomiast wykonać wszystkie te elementy, ktore sa wykonywane przy pokryciu dachówką.

Izolacja dachu

Izolacja termiczna

Izolacją termiczną w dachach spadzistych najczęściej jest wełna mineralna.
wełna_w_dachu
Konstrukcja dachu, niezależnie od rodzaju pokrycia, musi składać się z kilku warstw chroniących przed utratą ciepła zimą, nagrzewaniem się latem i wilgocią. Przez dach może uciekać 30% ciepła i z tej przyczyny dach należy szczególnie izolować. Warstwę termoizolacyjną układa się najczęściej w przestrzeni między krokwiami. Wełna mineralna lub szklana jest materiałem dźwiękoszczelnym, paroprzepuszczalnym
i ognioodpornym - jest przegrodą dla ognia, nie pali się i nie podtrzymuje ognia (topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000oC). Grubość materiału izolacyjnego nie może być mniejsza niż 20 cm. Wełna musi być tak ułożona na wcisk, aby nigdzie nie było żadnych szczelin, ale także zgnieceń.
Właściwości wełny mineralnej firmy PAROC

Przydatne wskazówki dla strażaka

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 License